A márciusi hónapot Harmat Béla kiállításának, az „Olvastam, költőtárs…” megnyitója zárta. A tárlaton az alkotó különleges módon keverte a költészetet és a grafikákat.
Az esemény apropója
A kiállítást a dunaföldvári zeneiskola növendékének hegedűjátéka és tanárának zongorakísérete nyitotta meg, ezt követően Pataki Dezső bemutatta Harmat Bélát. Ő volt ugyanis az ötletadója ennek a tárlatnak, sőt egyenesen a saját gyűjteményéből válogatta ki a kiállított darabokat, a költészet napja közelségének apropóján.
A neve talán sokak számára nem ismeretlen, hiszen aktív éveiben VB titkárként 8 évig dolgozott a városunkban, ami a mai jegyző munkakörét jelenti. Illetve korábban is volt már kiállítása Dunaföldváron ex librisekből. Barátságok is fennmaradtak abból az időből, ők most is örömmel köszöntötték a köreikben.
A kiállítás struktúrája
Ezt az anyagot 8-10 évvel ezelőtt állította össze Harmat Béla, amelyet egyébként már máshol is kiállították. A mögöttes gondolat a tárlat születése mögött az volt, hogy egyszer a kezébe került egy olyan kötet, amiben a versek előtt a szerző portréja is ott volt, és akkor csak úgy kíváncsiságból körbe mutogatta a képeket, hogy vajon hányan ismerik fel őket. Végül rájött, hogy egy átlag ember 5-6-8 magyar költőt tud beazonosítani. Innen indult az ötlet, hogy ezzel lehetne kezdeni valamit.
Akkoriban már Orfűn élt, ahol volt egy grafika tábor, őket kereste meg egy lehetőséggel: fizetett azoknak, akik elkészítik egy-egy költő portréját. Akik figyelmesen nézik végig a képek feletti kiírásokat, hamar rájönnek, hogy Hosszú György volt a legtermékenyebb, úgy tűnik, számára nagyon is tetszetős volt ez a feladat.
A koncepciója ihletői voltak még Petőfi Sándor és Arany János verses levélváltásai, ezért is került minden költőportré alá két vers is. Egy olyan, amit a költő magáról írt, és egy másik, amiben egy költőtársa hozzá írt verset.
A kiállítás darabjai között sok pécsi, kortárs költő is szerepel, akiket Harmat Béla személyesen is ismer, de saját verseit is bemutatja. Irodalom és versek iránti szeretetét pedig az is példázza, hogy milyen tehetséggel szavalt hosszú verseket az est folyamán.
Aki a könyvtárban jár, vagy csak akad egy kis ideje, mindenképpen látogasson fel az emeleti terembe!