November első hétvégéjén rendezték meg a hagyományosnak mondható Márton-napi programot a Rókus pincesoron. A programok között szerepeltek gyerekeknek szóló játékok, a boráldás, illetve a kertbarátok által készített finomságok kóstolója is.
Márton-napi programok
Szerencsére idén lehetőség volt arra, hogy megtartsák ezt a rendezvényt, hiszen tavaly, ahogyan sok minden más, ez is elmaradt. Az esemény jellegéből adódóan nagyon barátságos, családias, többek között emiatt is szeretik a szervezők, nagy szeretettel készültek rá. Már bejáratott forgatókönyv szerint dolgoznak: délután 2 órakor a Szent Rókus Borlovagrenddel közös boráldással indulnak, hiszen a Márton-naphoz az újbor áldása szorosan kapcsolódik. Ezzel párhuzamosan a pincesoron is megkezdődtek a rendezvények: a gyerekeknek minden évben szerveznek játszóházat és kézműves foglalkozást, amin a Márton-naphoz kapcsolódó dolgokat lehet készíteni. Többek között mécsest, ami szintén köthető ehhez a naphoz, de egy pár éve kitalált, több állomásos „Hová bújtál Márton?” névre hallgató kalandjátékot is, ami tulajdonképpen a Márton-napi sztorit dolgozza fel. A zene sem maradhatott el, hiszen Szávolovics Gabriella és két zenésztársa tartott egy koncertet: nótákat, dalokat, slágereket hallgathattak meg tőle. A napot lampionos pincejárás zárta, amikor is körbejárják a pincéket és beköszöntek a nyitva tartó boros gazdáknak.
Szívmelengető, pozitív viszszajelzéseket kaptak a szervezők, sokan jelezték, hogy máskor is visszajönnek még, aminek nagyon örültek.
Libafuttatás, a legnagyobb attrakció
Ahogy az a cikkünk címéből is kiderült már, a legnagyobb attrakció, a libafuttatás sem maradhatott el, ami kitörölhetetlen része az egész rendezvénynek. A szervezés során két irányban indulnak el, egyfelől keresik a versenyre felajánlott libákat, majd ahhoz várják azokat a gyerekeket, akik aztán az állatokkal versenyeznek.
Arra már rájöttek, hogy nem érdemes túl sok libát versenyeztetni, idén összesen 7 szárnyas állt a startvonalra a 3 futam, valamint a döntő során.
A libafuttatás nem könnyű műfaj, sem a versenyzők, sem az állatok számára, hiszen utóbbiak közül többször is előfordult, hogy félpályán inkább leültek, míg mások gond nélkül végigszaladtak
Az idei év első helyezettje Jankó Kristóf volt, aki rutinos versenyzőnek mondhatja magát, hiszen nem először nevezett a futamra. Az elmúlt években már többször is „állhatott” a dobogón, ami nem meglepő, hiszen 4 éves kora óta jár erre a versenyre, mint libahajtó. A sikeres libafuttatás titka maga a liba, állítja Kristóf, s ebben biztosan van is valami, hiszen a kisfiúnak olyan tapasztalatai és élményei vannak a Márton-napi verseny kapcsán, hogy nem is biztos, hogy mindenki elhiszi, akinek mesél róla.
Pár évvel ezelőtt például úgy nyert, hogy kézben vitte a libát, kicselezve, hogy akkor ez még nem volt tiltva, de szintén a közelmúltban a liba kergette be őt a célvonalba, nem ő a libát.
Környezettudatos rendezvény
Idén is éltek azzal a felhívással, amiben arra buzdították az eseményre látogatókat, hogy hozzák a saját bögréjüket és ne műanyag poharakat használjanak.
Forralt bort és teát is kaphattak aztán ezekbe a kertbarátok sátránál az érdeklődők, de természetesen a művelődési ház és a szervezők is készültek pohárral.
Ahogyan Pataki Dezső, a Dunaföldvári Művelődési Központ és Könyvtár igazgatója is mondta: a műanyag pohárról már leszoktunk itt is és a szüreti fesztiválon is, és ahogyan korábban, úgy most sem lesz az Adventi vásáron sem.
A kertbarátok voltak a „vendéglátók”
Mára már többéves hagyománya vannak annak, hogy a dunaföldvári kertbarátok Városvédő Egyesülete vállalja a vendéglátást a helyszínen. Ilyenkor rendszerint jól bevált receptből dolgoznak: forralt bort és teát főznek, zsíros kenyérrel készülnek, házi készítésű süteményeket szolgálnak fel, de idén libazsíros, libatöpörtyűs kenyér is volt, ez utóbbi a művházzal közösben valósulhatott meg. Mivel nem először álltak már a kondér mögött a sátrak alatt, látták, hogy a megszokotthoz képest kevesebben jöttek el, de ahogyan az első adventi vasárnapon, amit zuhogó eső nehezített, úgy itt is voltak résztvevők. Ha pedig már hagyományokról van szó, szokás szerint idén is vendégül látták a Kiskunhalasi kertbarátokat is.
Bort avatott a Szent Rókus Borlovagrend
Szintén régóta fennálló tradíció a rendezvényen a borok avatása, amit a Szent Rókus kápolnánál celebrálnak. A Márton-napi rendezvényre a Szent Rókus Borlovagrend is programot szervezett, már 1 órától várták a vendégeiket, többek között a meghívott borrendeket, akik szép számban képviseltették magukat: a meghívott 12 borrendből 8 jelent meg, ami magas számnak mondható. Délután 2 órakor aztán együtt vonultak le a lovagok székházából a kápolnához, ahol Oszkár atya áldotta meg azt a kb. 20-30 bort, amit odavittek a borosgazdák. Ezt követően Czobor Gábor és Balogh Tamás tartott egy-egy rövid ismertetőt a Márton-napról, valamint Szent Rókusról. Ezt követte új tagjuk, Csányi Tamás avatása, aki már 1 éve tag, de a tavalyi évben nem volt lehetőség erre a ceremóniára. A procedúra elméleti és gyakorlati feladatokat is magába foglal: az idei jelöltnek borvidékekkel kapcsolatos kérdéseket kellett megválaszolnia. Ezt követően a gyakorlatban is prezentálhatta tudását és egy bort kellett palackozni, majd azt kitölteni. A feladatban egy kicsit a leleményességére is szüksége volt, hiszen dugóhúzó nem állt rendelkezésére, a jelöltnek kellett megoldania a helyzet okozta szándékos „bonyodalmat”. Miután bizonyított Tamás és kiállta a próbákat, a borlovagok nagymestere, Dukai István egy karddal fel is avatta. A borlovagoknak jelenleg 26 tagja van, azonban nem szeretnének ennél nagyobb számra növekedni, 30 főnél húzták meg a határt. Rajtuk kívül vannak a lovagrendnek tiszteletbeli tagjai is, ők leginkább az egykori aktív tagságból adódnak, de Dunaföldvár német és olasz testvérvárosainak a polgármesterei is beletartoznak ebbe a körbe.
Tiszteletbeli címet kaphatnak azok is, akik jelentkeznek a lovagok közé és ismerkedés céljából fél-, egy évig járnak a rendezvényeikre. A döntést, hogy csatlakoznak-e meg kell alapozni, hiszen komoly anyagi kötelezettséggel jár a csatlakozás: tagdíj befizetéssel, a ruha varratásával, valamint a medál megvásárlásával jár.