A Baba-Mama Klubbot kéthetente rendezik meg, minden hónapban az egyik ilyen alkalommal egy előadással, bemutatóval teszik a programot teljesebbé. Április 4-én Plecskó Judit érkezett a gyerekekhez, természetesen nem egyedül, hanem két kiskutyával.
A klubról
Korábban már beszámoltunk arról, hogyan és mióta működik a Baba-Mama Klub, amit Herpainé Tomon Adrienn vezet. Az alkalmak népszerűsége továbbra is töretlen, sok anyuka hozza el a gyermekét, hiszen ez egy nagyon jó lehetőség a „szocializálódásra”, ismerkedésre, tapasztalatgyűjtésre egyaránt. A lelkesedés szinte tapintható volt a levegőben, a könyvtár épületének felső szintje pedig gyermekkacajtól volt hangos.
Hogy kerültek kutyák a Könyvtárba?
Plecskó Judit eredeti foglalkozása szerint tanító, napjainkban azonban, mint fejlesztő pedagógus és kutyakiképző dolgozik együtt gyerekekkel és kutyákkal egyaránt. A klubba sem érkezett egyedül vagy éppenséggel üres kézzel: 2 kutyus, valamint olyan eszközök jöttek vele, amelyek a gyermekek érését segíthetik.
A kutyák, mint motiváló erő vesznek részt a fejlesztésben, amikor Judit gyerekekkel dolgozik együtt.
Fejlesztőpedagógusként elsősorban óvodás, nagycsoportos gyerekekkel foglalkozik, de vannak persze kisebbek is, időnként pedig iskolások is ellátogatnak hozzá.
A fejlesztő eszközökről
Elsősorban olyan eszközöket hozott magával Judit, amellyel a vesztibuláris, azaz egyensúlyi rendszert tudjuk ingerelni, ez nagyon fontos az idegrendszer érése szempontjából. Különböző nagy labdákat, hintákat, pörgő eszközt próbálhattak ki a gyerekek a klub foglalkozás keretein belül. Természetesen nem csak úgy, a nagyvilágba játszhattak ezekkel a jelenlévők, Judit megmutatta a szülőknek, hogy milyen feladatokat lehet ezekkel végezni.
A mozgásfejlődésre mindenképpen oda kell figyelni a hétköznapok során, ebben hatalmas segítséget nyújtanak a védőnők, az óvónők és a háziorvosok egyaránt, és, ha eltérés tapasztalható, akkor érdemes felkeresni szakembert is.
A kutyákról
A hétfői könyvtári látogatás során Ében és Picike kísérte el Juditot. Ében egy talált kutya, aki még nem kezdte meg a hivatalos terápiás kutya képzést, de már alapozzák, egyébként pedig az egyesületük kutyája. A Picike kutyus pedig már jár terápiás kutya felkészítő tanfolyamra a Kutyával egy mosolyért Alapítványnál Kecskeméten, neki is remek gyakorlat volt ez az alkalom, a sok pici gyerek között.
A terápiás kutyák a gazdájukkal, vagyis a felvezetőjükkel együtt vizsgázott kutyák, akik együtt tesznek le egy komplex vizsgát.
Nagyon sok kritériumnak kell megfelelnie egy kutyának ahhoz, hogy terápiás kutya válhasson belőle. Ennek hátterét jogilag szabályozzák is. A terápiás kutyák nagyon sok trükköt ismernek és ezeket nem csak a gazdájuknak hajtják végre, hanem szívesen együttműködnek bárki mással is. Sokféle területen lehet őket „használni”, de nem csak terápiákon, hanem egyéb állat asszisztált foglalkozásokon is, ahol nincs más célunk, csak az, hogy felüdülést, szórakozást, kikapcsolódást hozzanak a pácienseknek. Kifejezetten jótékony hatással van az emberi lélekre, de a testnek is kellemes érzetet tud adni egy kutya simogatása, többek között ezért is gyakran alkalmazzák őket például idősek otthonában is.
Kisgyerek mellé kutya?
Jól passzol egy kisgyerek mellé egy kutya, azonban meg kell fontolni, hogy milyen típusú kutyát választunk, itt azért érdemes szakembert bevonni és a kutyát felmérni. Meg kell nézni, hogy milyen a személyisége, a temperamentuma.