Az egykori dunaföldvári tanár, Csákvári József versesköteteit mutatták be a könyvtárban. A szerzővel Téglásy Imre beszélgetett, az eseményen Perémi Erzsébet játszott zongorán.
Versek és zene
A kötetek bemutatója több rétegből épült fel, amit Téglásy Imrével kell kezdenem, aki Csákvári tanár úr tanítványa volt. A tanár úr akkor igazi mestere volt, ma pedig már atyai barátság köti össze őket. Ő kapta meg azt a szerepet, hogy beszélgetőpartnere legyen a szerzőnek és irányítsa is egy kicsit az estét. Nem először került ebbe a szerepbe, pár éve szintén egy Csákvári verseskötet kapcsán kapott hasonló feladatot.
Csákvári tanár úr neve igazi márkanév volt
Imre 1967-ben találkozott először a tanár úrral és hamar megtanulta tőle, hogy milyen jelentőséggel bírnak a művészetek, az irodalom. Innen vitte az út Szegedre, magyar-latin szakra, ahol végig folyamatos, közeli kapcsolatban álltak.
Csákvári diákjait kifejezetten motiválta, hogy segítsenek a tanár úrnak, és minden követ megmozgattak ahhoz, hogy kiadóhoz kerüljenek a versei és, ahogy Imre fogalmazott „felmutassák ezt az embert a magyar ugaron”.
Mindeközben Csákvári József alkotott, írt és olvasott egyaránt.
Időskori reneszánszát éli, hiszen most fedezhetjük fel, mint írót, tudóst, költőt.
Eddig 4 verseskötete jelent meg, de az íróasztal fiókjában még 40 kötet „porosodik” arra várva, hogy eljusson a közönségéhez.
Személyes sorsok a versek mögött
Sokak kedvenc MLG-s irodalomtanára mindhárom verseskötete megrázó érzelmi alapotot írt le. Az anya árnyéka – Egy tragikus anyasors lélekrajza, melyben a szerző édesanyjához szólt, aki annak ellenére vállalta József világra hozását, hogy tudta, az rá nézve halálos következményekkel járhat. Sajnos valóban el is hunyt a szerző pár hónapos korában, az ő hősies tettének tisztelegve a közönség fél perc néma csenddel adózott.
Az Apokalipszis a pandémia alatt született katartikus verseket foglalja össze. Ez egy olyan kötet, amiben benne van egy ember testi-lelki szenvedése, azért, hogy soha ne felejtsük el ezt az időszakot.
Az Embervilág válogatott versekben pedig lírai szépségű költeményeket találunk, melyekben megjelenik az időskori szerelem, s, ahogy Csákváriról mások is írták: „kitapintható a szerző élettörténete, tudásanyaga, olvasottsága s költői lelki alkata, a líraiság és a drámaiság, a tragikum iránti vonzódás”.
Felemelő és tanulságos
Igen, ez rá a legjobb szó. Ahogy a saját verseit szavalta a költő, megannyi gondolat kavargott bennem, de a legfőbb talán, hogy még 90 éves korában is képes ilyen magasszintű szellemi tevékenységre. A sorok között több régi tanítvány is ült, s, hogy mi bizonyítja jobban, hogy mekkora hatással volt egykori tanítványaira? Egykori diákja az előadás végén jelentkezett, majd elmondta a dráma definícióját úgy és annak rendje-módja szerint, ahogy egykor megtanulta a tanár úr óráján.
A tanulság pedig az, hogy mindenkinek szüksége van „A tanárra” az életében.
Ilyen volt Csákvári József, elég ránézni a közönségre, Téglásy Imrére, vagy a kiadót képviselő Kemény Andrásra. A legtöbbünknek van egy ilyen történet a tarsolyában.
Köszönöm a szívből jövő tudósítást. Így hagyományozódhat generációkon át a tanári kisugárzás! Kemény András könyvkiadó