Székelyföldön jártak a Magyar László Gimnázium diákjai, tudtuk meg Puskás Zsolttól, aki, mint kísérő tanár vett részt az utazáson.
Ez egy 3 éves pályázat volt
Még 2019-ben, egy sikeres pályázat nyomán látogattak el hozzánk a csíkszeredaiak a Határtalanul pályázat kereteiben. Az elmúlt két évben a vírushelyzet miatt sajnos nem volt lehetőségük a dunaföldvári gimiseknek kilátogatni hozzájuk, ezt pótolták be most, 2022 áprilisában.
A vírus és a háború miatti árváltozások következtében az eredetileg tervezett csíkszeredai szállás helyett az utazási iroda onnan 70 km-re biztosította a lakhatásukat Ivó helységben.
Hogyan készültek az útra?
A pályázat feltétele volt, hogy a gyerekeknek az utazás előtt egy felkészítő órán kellett részt venniük, mely során a határon túli magyarság helyzetét ismertették velük, egy kis történelemmel, földrajzzal, éghajlattal, népszokásokkal vegyítve, de szó esett természetesen az öltözködésről, a fizetési módról is.
Az első nap utazással telt
30 diák és 3 kísérő tanár utazott el a hatnapos kirándulásra, amiből 1-1 napot természetesen az utazás vett el. Olyan programban vettek részt, amelyhez szükség volt egy partner iskolára, ez esetükben a Csíkszeredai Segítő Mária Gimnázium volt, így az első külföldön töltött napon megnézték Csíkszeredát. Megnézték a gimnáziumukat, ami egy nagyon szép épületben kapott helyett. Itt volt egy néptánc bemutató, az MLG diákjai táncoltak. Jártak Csíksomlyón is, ahol megnézték a Ferences templomot, valamint felmentek a Nyeregbe, ahol a csíksomlyói búcsú szokott lenni. Amikor visszaértek, a városban egy helyi kolléga kalauzolásával fedezték fel Csíksomlyó központját, valamint a Mikó várat.
Erre jártak még
Minden napra szerveztek valamilyen programot, így második nap Székelyudvarhelyen jártak, ahol megnézték a városközpontot és a Székelytámadt várat. Utóbbiba nem lehet bemenni, mert ott egy iskola működik napjainkban is. Ezt követően Szejkefürdő felé vették az irányt, ahol van egy mini erdélyi kiállítás várak és templomok makettjeiből, valamint itt található a leghíresebb székely, Orbán Balázs sírja is, amit székely kapuk öveznek.
A harmadik napon a Gyilkos-tóhoz és a Békás-szoroshoz kirándultak. A negyedik napon Korond és Kolozsvár volt terítéken, ahol szintén városnézés volt a program. Az utolsó nap pedig Nagyszalontán álltak meg.
A Határtalanul programról
A Határtalanul program a magyarok közötti látogatásokat teszi lehetővé, ebből kifolyólag nem volt sok lehetőségük az úti cél megválasztására. Próbálkoztak a Felvidékkel, Szlovákiával is, de ott sokkal kevesebb iskola van, nem is sikerült megfelelő partnerintézményt találniuk, illetve az utazási iroda is inkább Erdélyt ajánlotta.
Ennek a pályázatnak egyébként több fajtája is létezik, az MLG azt választotta, amihez partneriskola is szükséges, kötelező elemei egy történelmi megemlékezés, valamint egy koszorúzás végrehajtása is.
Így érezték magukat a diákok
A gyerekektől nagyon pozitív visszajelzések érkeztek, mindenkinek tetszett az erdélyi kirándulás. A programok közül a legtöbben a Békás-szorost emelték ki, ahol végigsétáltak a nevezetesség legszebb részén, ami egy kb. 2 km-es szakasz. A Kárpát-medence egyik legszebb látványossága, ahogy a Békás-patak áttöri a Kárpátokat.
A gyerekeknek ez egy életre szóló élmény volt, hiszen a többségük nem járt még Erdélyben, így, ha lehetőség adódik rá, szeretnének még erre a pályázatra jelentkezni.