Május 29-én, vasárnap, 18 órakor ismét a dunaföldvári zeneiskola tanárai szórakoztatják a nagyérdeműt a Duna-parton, a TérZene sorozat következő koncertjén.
Érdekes hangszeres összeállítást hallhatunk
Amire a zenészek személye is utal: : Wladyczanski Mihály és Talián Tamás kürtön, Perémi Erzsébet zongorán, Horváth Péter fuvolán és zongorán, Cseharovszky Tatjána brácsán és hegedűn, Patakiné Cseharovszky Renáta hegedűn játszik. A kis csapat szokásához híven ezúttal is hoz egy tanítványt, méghozzá Klopcsik Klaudia hegedűs személyében. Az utóbbi időben ez lesz a harmadik fellépésük. Tavaly ősszel a Zenei Világnapon, idén áprilisban pedig a TérZenében egy eklektikus összeállításban Vivaldit, Dopplert, némi spanyol tangót és népzenét is játszottak.
Tangó most is lesz: méghozzá ukrán tangó
Zenei csemege lehet Yaroslav Barnich „Hutsulka Ksenia” című tangója. A tangó lényegében az 1930-as évek populáris zenéjének számított. Yaroslav Barnich zeneszerző érdekes életutat járt be. 1896-ban Galíciában született, 1967-ben Clevelandben hunyt el. Zeneszerző, karmester és zenepedagógus volt. Dolgozott Galíciában, Kárpátalján, majd 1950-től az Egyesült Államokban. Zenei tanulmányait Lvovban végezte. Több színházban dolgozott, mint zeneszerző és karmester, több operettet is komponált bécsi stílusban. Ezek egyike a Hutsulka Ksenia (Ksenia, a hucul lány), innen a tangó, amit a hegedűsök előadásában hallhatunk majd. Kis segítség: a huculok egy ruszin etnográfiai csoport jórészt Kárpát-Ukrajna területén.
Még egy kis ez meg az…
De a tangó csak egy lesz a repertoárból. Hallhatunk még Telemann kettős kürtversenyéből két tételt, zongora és vonós kísérettel. Elhangzik fuvolán Reinecker Balladája, zongorakísérettel, illetve Perémi Erzsikétől az örök klasszikus, Beethoven Für Elise-e. Tatjána és Renáta pedig az ukrán tangón kívül egy spanyol tangót is játszik.
Az együtt zenélés öröme
Ahogy azt Cseharovszky Tatjána elmondta, mindig nagyon élvezik a kamarazenélést. A zenetanár minden nap használja a hangszerét, együtt játszik, dolgozik a tanítvánnyal. Ez azonban nem ugyanaz, mint örömzenélni más zenészekkel. Kis csapatuk nem játszik együtt rendszeresen, de mindig örömmel veszik a felkéréseket, és a próbák során jönnek rá újra és újra, mennyire élvezik az együtt zenélést. Gyakran megesik, hogy a napi munka, este 6 óra után maradnak kicsit, egy kis közös muzsikálásra.
Tatjána külön kiemelte, hogy a mostani koncerthez hasonló fellépések lelke Wladyczanski Misi, akinek mintha direkt ráállna az agya arra, milyen zeneművek passzolnak leginkább ahhoz a hangszeres felálláshoz, ami éppen rendelkezésre áll. Mindig van ötlete. Hiába, Misi tapasztalt koncertező…