2012-ben kezdte meg a termelést Dunaföldváron a Pannonia Bio, azóta azonban már sok víz lefolyt a Dunán, a gyár területe sokszorosára nőtt, ahogyan az előállított termékek száma is.
Élen járnak az innovációban
Amikor egy sajtó háttérbeszélgetéssel összekötött gyárlátogatásra invitáltak minket, izgatottan vártam, hiszen, bár a gyár már több mint egy évtizede itt áll, belülről még sosem láttam. Földváriként sokat hallottunk rólunk, hiszen ők Európa legnagyobb egy telephelyen működő biofinomítója, egyben az alternatív fehérjék és oldható elemi rostok fejlesztésének és gyártásának úttörője. Biogázüzemük pedig a legnagyobb ilyen létesítmény Kelet-Európában, Magyarországon pedig a legnagyobb. Jelenleg több mint 350 embert foglalkoztatnak, akik azért többnyire a városunkból, illetve a pár kilométeres körzetünkből kerülnek ki. Elemzéseik szerint közvetett módon 5.000 ember foglalkoztatásához járulnak hozzá, ami valljuk be, nem kis teljesítmény.
Magyarország legnagyobb megújulóenergia-termelője
Mielőtt továbblépünk sajtóutunk okához, egy kicsit álljunk meg, hiszen hiába áll a gyár a városunk hatátában, nem biztos, hogy mindent tudunk róla. Például számomra hatalmas meglepetés volt, hogy évente annyi megújuló energiát termel, mint amennyit egy 2000 MW-os naperőműpark. Lefordítva megfogható tényekre, ez 600.000 háztartás éves energiaigényének felel meg, ami azért nem rossz, ugye?
Ahogy a nap folyamán hallgattam két idegenvezetőnk, Pavel Kudriavtcev, a Pannonia Bio Zrt. vezérigazgatójának és a Hódos Ferenc stratégiai igazgatójának az ismertetőit, történeteit, bemutatóit a gyár működésével kapcsolatban, nyilvánvalóvá vált számomra a folyamatos fejlődés, fejlesztés iránti igényük.
Itt mindenből lesz valami, a kukorica, ami beömlik a darálóba, 100%-ban feldolgozásra kerül.
Korábban volt, hogy problémájuk akadt a sok rosttal, hát kitalálták, hogyan lehetne azt is úgy kivonni, hogy máshol hasznosítható legyen. Rengeteget áldoznak kutatásra és fejlesztésre, az új épületek pedig gomba módjára bújnak elő a földből, hogy lefedjék az új termékek, szolgáltatások létrehozása iránti igényt.
Fókuszba került a fehérje
A dunaföldvári fehérjeforradalom az épülő árpaüzem tükrében nem tűnik irreális elképzelésnek, de hát éppen ez volt a terv. Idén év végén végre elkészül majd az új üzem, jövő év végére pedig a Pannonia Bio már annyi fehérjét tervez előállítani, amennyi évente egymilliárd vegán hamburger elkészítéséhez lesz elegendő.
Itt is az elsők között szeretnének lenni: az üzem a világ 10 legnagyobb árpafeldolgozójának egyike lesz.
Előbb a kukorica, most az árpa
Mindig megtalálják azt a takarmánynövényt, amiből profitot lehet csinálni. Annak idején a kukoricára esett a választásuk, hiszen az ország sokkal többet állít elő, mint amennyit felhasznál. Most pedig az árpa jön, amit a gazdák sokszor csak kényszerből ültetnek, egy-egy másik termény után. Remélhetőleg ettől a beruházástól talán több kedvük lesz majd hozzá. Ha pedig már a kedvnél tartunk, érdemes néhány szót ejteni arról is, hogy milyen tudatosan nyit a Pannonia Bio a kisebb területű gazdák felé, hiszen akár már 20 tonnától is felvásárolják a terményt, sőt, igyekeznek a gyárhoz közeli beszállítói partneri kapcsolatokat is kötni.
Mit ígér a jövő?
Az elkövetkező évekre már bőven készen állnak a tervek. Egy dolog pedig biztos: GMO- és antibiotikummentes fehérjetermékekben látják a jövőt, aminek egy része emberi élelmiszerek alapanyaga lesz, egy másik része pedig prémium állati takarmány előállítására lesz alkalmas.