Várnapokat rendezett a Hagyományőrző Íjászok Dunaföldvári Egylete.
Évtizedekkel ezelőtt a várjátékokkal kezdődött
A kilencvenes években a helyi gimnázium rendezett először várjátékot, majd több évtized kihagyás következett. Schlámer István, a HÍD Egylet elnöke elmondta, hogy évek óta készültek erre az alkalomra, de a járványveszély miatt csak idén lehetett megszervezni ezt a programot. Ha már itt van ez a középkori vár, akkor használjuk ki a XXI. század igényeinek megfelelően. Céljuk az volt, hogy pár napra elevenítsék meg a török hódoltság idejét korhű jelmezekkel, fegyverekkel, csatajelenetekkel. A gasztronómia, a zene, a tánc, a vásárosok is ezt a hangulatot igyekeztek a várudvarra varázsolni.
A vásári rajtaütést és a várostromot fegyverropogás kísérte
A földváriakon kívül még három hagyományőrző csoport vett részt a csata imitációkban. A kívülálló nem is sejti, hogy mennyit kell gyakorolni néhány perces csatajelenetet. Veszélyes is, hiszen igazi fegyver van a harcosok kezében. Nagyon kell ügyelni egymásra és a közönségre. A csaták szüneteiben a Szelindek együttes középkori dalokkal, egy hastánccsoport pedig erotikus keleti táncokkal szórakoztatta a közönséget.
Az ételek ízvilága is a középkort idézte
Készült zöldséges raguleves, a színe viszont fehér volt, mint a középkori leveseknek általában, hiszen a paprika még nemigen terjedt el. A borzpörkölttől kezdetben sokan vonakodtak, de érdekes módon estére mind elfogyott.
A legsikeresebb program az esti fáklyás felvonulás volt
A sötétedés beálltával mintegy 150 – 180 fős csapat, fegyveresek, zenészek, táncosok a közönség kíséretében vonultak végig a városközponton fáklyákkal a kezükben. A Szelindek együttes húzta a talp alá valót, néhány puskalövés ismét eldördült. A vidám hangulat közepette előkerült egy-két boros, sörös üveg is. A jó hangulatot és az érdeklődést tapasztalva a szervezők már a jövő évi folytatásban gondolkodnak.