A zene világnapja alkalmából a Cantemus Kamarakórus, valamint a bölcskei és az Annamatia egyesített női kar tagjai egy szívmelengető öröménekléssel ajándékozták meg szeretteiket és ismerőseiket.
A két együttes előadását Perémi Erzsébet zongorajátéka gazdagította. A családias, de egyben ünnepélyes hangvételű rendezvénynek a pár éve renováláson átesett Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtár tágas termei szolgáltatták a helyszínt.
A zene világnapja
Aki péntek este a Rákóczi utca és a Templom utca kereszteződése felé tévedt, az kizárt dolog, hogy ne hallotta volna a csodás felújított könyvtár épület nyitott ablakain kilopódzó mennyei ének szavát. Itt rendezték meg ugyanis az idei zenei világnap alkalmából a dunaföldvári Cantemus Kamarakórus, illetve az Annamatia és a bölcskei egyesített női kar koncert estjét, amely mindkét kórus számára jelentős esemény volt a két éve kialakult pandémia helyzet utáni újra indulást követően. Bár már javában zajlottak az előkészületek, mikor megérkeztem a helyszínre, mindegyik kollektíva karnagyát sikerült elkérnem szeretett kórusuktól egy-egy rövid interjú erejéig.
Örömének
Az Annamatia és a Bölcskei Női Kar vezetője, Kun Erika fiatalos mentalitásával pezsdíti fel a két brigád mindennapjait. Mindkettő kórust már jócskán több mint két évtizede “dirigálja”. A dunaföldvári csoport az alapításának 40., a bölcskei pedig a 27. évfordulóját ünnepelte volna, de sajnálatos módon a világjárvány miatt kialakult helyzet miatt elmaradtak az események. Erika elmondása szerint a próbáik nagyon jó hangulatban szoktak telni, de lazsálásról szó sincs, hiszen nem kis időt vesz igénybe a 15 fős földvári és a majd 30 fős bölcskei csapat felkészítése.
Az ének összehoz minket!
A Cantemus Kamarakórus feje, Gelencsér Irén nagy büszkeséggel válaszolt meg minden kérdést, miközben csapatáról faggattam. Eredetileg egyházi kórusként indult az együttes még 1985-ben, bár azóta természetesen már sok változáson keresztülment a tagok névjegyzéke. A formációt sok különböző életutat járó ember teszi ki, van közöttük állatorvos, mérnök és pedagógus is, de a zene szeretete iránti elköteleződés összetartja mindnyájukat. A kórus rendszeres szereplője a megyei rendezvényeknek, városfesztiváloknak de már Németországban is megcsillogtatták énektudásukat. Ahogy a karnagy szavaiból kivettem, a marosvásárhelyi Kultúrpalotában való fellépésüket élte meg az egyik legnagyobb örömként. A csapat nem mellesleg jelenleg is dicséretes arany minősítéssel rendelkezik.
Repertoár
Eredetileg csak pár fotó erejéig terveztem a kóruskoncerten maradni, de aztán a fülbemászó dallamok és az angyali énekek akaratlanul is maradásra késztettek. A mostani előadásukra Kun Erika társulata egy egyházi dallal, illetve egy portugál és négy magyar népdallal készült. Emellett Gelencsér Irénék repertoárja egy kicsit tágabb körben mozog, a gregoriántól kezdve, a romantikán át, egészen a 20. századi zenékig rengeteg minden megtalálható benne.
Aki nem hiszi…
Akinek a cikk olvasása után kedve támad megtapasztalni személyesen a társulások hangszálainak kapacitását, az legközelebb a Bölcskei Női Kart október 8-án hallhatja a lakóhelyükön megrendezett falunap alkalmából, az Annamatia pedig Dunaföldváron fog fellépni az Evangelizációs napokon, október 17-én, a református templomban.