A hagyományokhoz hűen az október 23-i városi megemlékezést idén is a Magyar László Gimnázium tizedikes osztálya tartotta. A műsorral összekötött koszorúzáson ezúttal is sokan megjelentek.
Hivatalos megnyitó
Ahogyan azt egy városi rendezvényhez, megemlékezéshez illik, ezúttal is Horváth Zsolt polgármester beszédével vette kezdetét a műsor. A közönséghez intézett szavaival cselekvésre, tenni akarásra ösztönözte az embereket, a megjelenteket.
Ezt követően a Magyar László Gimnázium tizedikes osztálya forgatta fel a színpadot remekül kigondolt, újszerű előadásával.
Földvári emlékek
A színpadra először a nagymamát és unokáját alakító két diák lépett: utóbbi arra kérte a nagyit, hogy meséljen neki arról, hogy milyen is volt az 1956-os forradalom. Őket aztán végig ott láthattuk a színpadon, időről időre a nagymama narrációi egészítették ki a színpadon történteket.
Dunaföldvár múltja aktív szerepet kapott ebben a műsorban, ami egyfelől Balogh Emese, a Magyar László Gimnázium egykori igazgatónőjének a hagyatéka, aki utolsó ilyen ünnepélyén megfogadta, hogy minden ünnepségen megjelenítik majd városunkat. Ezt tiszteletben tartva alakította a műsort Bartalosné Agócs Irén tanárnő is.
Az előadásban az ő 56-os emlékeibe is bepillantást nyerhettünk, villanásnyi kis jelenetekben. Ezekben többek között szó volt a fekete disznóvágásról, arról, hogy, akinek K betű volt a neve mellett, vagyis kulák volt, nem mehetett adott gimnáziumba tanulni, vagy, hogy be kellett szolgáltatni a terményeit, földjeit.
Bejátszások a történelemből
Természetesen nem maradhatott el a tüntetés demonstrálása, amikor a fiatalok elmondták, mit szeretnének: új vezért, Nagy Imrét a kormányra, hogy vesszen Rákosi.
Ezt követően a zászló három színét megjelenítő hosszú drapériával jelent meg 6 feketébe öltözött lány, és adott elő egy mozgásos, stilizált táncot.
Katonáktól hallhattuk, hogy mi történt a dunaföldvári laktanyában, és hogyan értesültek a helyiek a budapesti eseményekről.
Igazán látványosan szemléltették a helyi rajtaütéseket, a tankok érkezését és a fegyverek ropogását is, talán elmondhatom, hogy ritka alkalmak egyike, amikor egy iskolai műsorban ilyet láthatunk.
Végül, de nem utolsó sorban egy szép néptáncos bemutatót is láthattunk két diáktól.
Koszorúzással zárult a program
Miután véget ért a gimnazisták műsora, a Városházánál folytatódott a program, ahol több szervezet, intézmény is képviseltette magát, feltette a falra koszorúját.