Decemberben a végéhez ért a Pannonia Bio, valamint a Dunaföldvár Család-és Gyermekjóléti Szolgálat és Alapszolgáltatási Központ támogatásával létrejött pszichológiai tematikájú sorozat.
A sorozatról
A Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtár, valamint a Dunaföldvári Művelődési Központ adott otthont annak a többrészes sorozatnak, aminek a célja a COVID utáni lelki jóllét megalapozása volt a lakosság körében. Az előadásokat úgy alakították választották meg, hogy a családok számára érdekes, izgalmas témákat boncolgassanak, az előadókat is a szakma legjobbjai közül választották ki.
Járt nálunk Magyarország egyik legnevesebb pszichiátere, Dr. Tari Annamária, aki arról beszélt, hogyan lehetünk érdekesebbek a gyermekünk számára, mint az online tér. A párkapcsolatokat is górcső alá vették, Dr. Mihalec Gábor párterapeuta, nemzetközi előadó és tréner, kapcsolati sikerkönyvek szerzője a viharálló szerelemről tartott előadást. Legutoljára pedig Dr. Orováné Csatári Ildikó szakpszichológus érkezett hozzánk, “Én, a családom és a covid” című előadásával.
Én, a családom és a COVID
A sorozat befejező – idénre legalábbis biztosan – része arról az időszakról szólt, amit a járványhelyzet alatt és azt követően tapasztaltunk.
Az előadó számos saját példát és esetet hozott fel, ezekkel is szemléletesebbé téve a felmerülő problémákat. Néztünk videót, és relaxációs technikákat, gyakorlatokat is végeztünk, amit mi, résztvevők is nagyon élveztünk.
Ahogyan a plakáton feltüntetett cím is sejttette, a család került a középpontba az est folyamán, a változás és a különböző stressz faktorok. Nagy hangsúlyt fektetett az előadó a covid utáni életre, többek között arra, hogy mekkora szükségünk van az életünkben a rituálékra, ceremóniák, ünnepekre, esküvőkre, temetésekre.
Változó világunk
A VUCA világ kifejezést elsősorban gazdasági vonatkozásban használták, ma már azonban olyan tekintetben is értelmet nyert, hogy a változó, bizonytalan, bonyolult, többértelmű világunk többek között gyengíti az immunrendszerünket, egyúttal mi magunkat is. A felbomlott rutinunk -minthogy otthonról dolgoztunk, a családunk is otthon volt-, az, hogy nem tudtuk, hogy átadjuk-e a betegséget valakinek, mi elkapjuk-e a covidot is ebbe a kategóriába tartoznak.
Most egy poszttraumás covid szindrómában élünk.
Sokaknál alakult ki pánik, szociális fóbia – számomra meglepő módon a kamaszok élték meg például az előadónk szerint a legrosszabban a bezártságot.