Hagyományteremtő szándékkal szervezte meg Vince-napi programját a Dunaföldvári Öreghegyi Pincék Egyesülete január 21-én. A rendezvényen nem csak érdeklődőket, de a helyi boros egyesületeket is vendégül látták.
Vince-nap?
Volt már Márton-nap, ünnepelünk Miklós napján, de a Bálint-nap is beégett már a köztudatba. Vajon mit ünnepelünk egy újabb férfinév napja alkalmából? Ez az alkalom a szőlészettel-borászattal foglalkozók számára bír nagyobb jelentőséggel, hiszen a hiedelmek elsőrsorban ezekhez kapcsolódnak.
Számos szokás fűződik ehhez a naphoz, úgy, mint a:
- Vincevessző: ezen az ünnepen a szőlőből vesszőt kell metszeni, majd meleg szobában vízbe állítani. Ha kihajt a szőlővessző, a rajta található rügyek alapján megjósolható az őszi termés mennyisége.
- Vince-napi időjárás: ha csapadékos az idő a szent ünnepén, esetleg olvad, és megcsordul az eresz, akkor a bortermés megfelelő lesz. Versbe szedve: ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince.
- Borfogyasztás: a jó termést elő lehet azzal is segíteni, ha Vince napján sok bort iszunk, hiszen úgy tartják, hogy ez is növelheti a termés mennyiségét.
Forrás: Bor és Piac
Így zajlott le a helyi rendezvény
Délelőtt több egyesületet is vendégül láttak, jelen volt: a Sárga Pincés Gödör Egyesület, a Kertbarátok Városvédő Egyesülete, a Szent Rókus Borlovagrend, valamint a Burgundiai Pincesor Egyesület. A részükre egy 5 állomásos vetélkedőt állítottak össze a szervezők, ami során a borhoz kötődően, több feladatban bizonyíthattak a háromfős csapatok.
Az első állomáson pálinkát kellett tölteniük, bort felhozni a pincéből, majd azt kinyitni és kitölteni – itt a feladatot nehezítette, hogy a csavaros kupakok mellett természetesen dugós palackok is helyet kaptak a számban.
A második állomáson borokat kellett felismerniük a résztvevőknek, a feladat már csak azért is merész volt, mert 4 fehér és 1 vörösbor került eléjük.
A harmadik állomáson egy gasztrotálat kellett összeállítaniuk. A tányérokra a finom falatokat, úgy, mint a sajtokat, a kolbászokat és a zöldségeket a szervezők biztosították, a versenyzők dolga az volt, hogy szépen, esztétikus elhelyezzék el a falatokat.
A negyedik állomáson borkvízre invitálták a versenyzőket, itt bizony nem volt hátrány az országos és a helyi bor- és szőlőismeret.
Az utolsó állomás újfent próbára tette a résztvevőket, hiszen többféle pálinka fajtáját kellett felismerni. Ez a megmérettetés egyik legnehezebb része volt, bizony született nulla pontos megoldás is.
A vetélkedőben a Burgundiai Pincesor Egyesület végzett első helyen, ők vihették haza a vándorkupát, másodikok lettek a Sárga Pincés Gödör tagjai, a dobogó alján pedig az Öreghegyi Pincék Egyesület versenyző tagjai végeztek.
A délelőtt zárása egy közös ebéd volt.
Így telt a délután
14 órától nyitott pincés programot hirdettek az Öreghegyi Pincék Egyesület tagjai – örömmel várták1-1 pohár borral, néhány falatkával és beszélgetéssel az érdeklődőket a résztvevő pincék. Szerencsére hamar felismerhetővé vált, hogy merre felé érdemes indulni, több helyen is kisebb csoportok alakultak ki.
A napot egy közös, Duna-parti tábortűz zárta, ami mellé forralt borral is készültek a szervezők.
Bíznak benne, hogy a hagyomány folytatódni fog és jövőre is meg tudják rendezni a Vince-napot.