A Dunaföldvári Kertbarátok Városvédő Egyesülete egy informatív, sokak számára hasznos tudást biztosító előadást szervezett az év első hónapjában. Az előadást Tóth Péter tartotta, aki a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara tagja, a kamara Élelmiszerbiztonsági Bizottságának az elnöke.
Akkor leszel jó növényvédelmi szakember, ha tartasz mellette méheket
A méhek ugyanis kiváló indikátorai minden környezeti tényező változásának: a környezetszennyezést, a növényvédelmet, az éghajlatváltozást, mindent látni rajtuk.
Mindent a méhmérgezésekről
Méhmérgezésről az esetek nagy részében akkor beszélhetünk, amikor a növényvédőszerek nem megfelelő használata mellett a beporzó rovarokat, köztük a házi méheket is megöli a gazdálkodó, ha nem figyel oda.
Hibák, amiket nem szabad elkövetnünk
Szabályokhoz kötött, hogy virágzó kultúrákban milyen növényvédő szerek használhatók a virágzás alatt, és milyen technológiával szórhatók ki, így, akik növényvédő szerekkel dolgoznak, erre különösképpen oda kell figyelniük. Pl. méhekre kifejezetten veszélyes készítményeket virágzó kultúrában, vagy olyan kultúrában, ami ugyan nem virágzik, de az aljnövényzete igen (pl. gyümölcsösben), nem lehet használni.
Fontos, hogy kövessük a szabályokat és a megfelelő szereket válasszunk!
Hogyan érdemes tájékozódni a kerülendő szerekről és módszerekről?
Alapvetően mindenkinek, aki növényvédőszer felhasználó, javasolt, hogy az úgynevezett “Zöldkönyves” növényvédelmi tanfolyamot végezze el. Ezen keresztül egy szerhasználati ismeretre tehet szert, illetve a különböző kultúrákban alkalmazható technológiákat is megtanulhatják a résztvevők. Azok, akik ezzel a vizsgával rendelkeznek, már könnyedebben eligazodnak a növényvédő szerek csomagolásán lévő feliratokon is.
Ez a cikk bővebb terjedelmében jelenik meg a Part-Oldalak februári számában.