A népi hiedelem szerint az aratást Péter-Pál napján, június 29-én szokás megkezdeni, ehhez képest már majdnem egy héttel korábban, június 23-án, zúgó gépekkel a háttérben készítettünk interjút Pataki László agronómussal.
A hőség az oka mindennek
Korábban még ők is két hetet jósoltak volna, azonban a kiemelkedően magas hőmérséklet következtében egyik pillanatról a másikra megérett az árpa. Két hete még 22-es vizet mértek, aratni pedig 13-13,5-14-es értéknél szokás. Mikor megkezdték a munkát, a termény már 12,5-13-as értéket mutatott.
Az árpának – illetve minden terménynek – van egyfajta nedvessége, úgynevezett légszárazsága, amivel be lehet tárolni. Egy bizonyos érték felett szárítani kellene, ami nem olcsó mulatság, ezért szeretik, ha a nap szárítja meg a gabonát, mert olyankor már csak tiszítani és betárolni kell.
Ez nem lesz egy jó árpás év
Évek óta ugyanazokkal a fajtákkal dolgoznak, amit az idén, 70 mázsa alatt még a tavalyi nagy szárazságban sem vágtak árpát. A legtöbb gazda idén azonban sokkal nagyobb termésre számított, mint amit az árpa mutatott a tavaszi esőzések után. Most azonban gyakorlatilag 50 és 60 mázsa között vágnak, ami idén már jónak számít. Több oka is lehet az idei gyenge termésnek, ilyen lehet a korábbi hosszabb csapadékos időszak, amikor éjjel-nappal esett az eső. Hiába kezelték többször is gombaölő szerrel az árpát, valószínűleg egy ilyen jellegű betegséget kaphatott el. A hektoliter súlyok sem úgy alakulnak számításaik szerint, mint amilyennek lenniük kellene ilyen mennyiségű csapadéknál.
Este hétig-nyolcig aratnak
Ha munka van, akkor bizony munka van, a mezőgazdaságban nincs megállás, hiszen senkit nem vár meg a termény. Az aratás ilyenkor akár este 7-8-ig eltarthat, az aratók szeretnek ilyenkor egy kicsit később ebédelni, hogy tovább bírják. A hétvégi esőzések ugyan alaposan megnehezítették a munkájukat, hiszen nem tudtak kimenni a határba, igyekeznek azonban hamar pótolni a kimaradást.
Összesen 6-7 nap az aratás, ha minden géppel minden rendben van.
Milyen lesz a többi takarmány?
A búzához nagyobb reményeket fűznek Lászlóék, ott egységesebb volt az állomány, talán annyira nem bántotta a gombás megbetegedés. A napraforgóik 90%-ka szinte tökéletes, abban nagy potenciált látnak. A kukorica már most sínylődik itt-ott, ahol nem olyan vízellátottságú a talaj, arról egyelőre nem lehet nyilatkozni. Amennyiben a tavalyihoz hasonló szárazság érkezik, a kukorica sorsa meg van pecsételődve, épp úgy, mint az előző évben.
Öntözőrendeszerük sajnos pedig nincsen, így marad az ima!