Az István, a király három teltházas előadása a negyvenedik évforduló kapcsán
A felkérés
Negyven éve, 1983-ban mutatták be az István, a király című első, magyar rockoperát. Óriási visszhangja volt, filmváltozat is készült belőle. A nyolcvanas évek vibráló, gyorsan változó közéleti, kulturális, politikai eseményeinek újabb lendületet adott. Az évforduló kapcsán idén újra színpadra állították teljesen új rendezésben, új szereplő gárdával. A rendező, Novák Péter a tánckoreográfiák összeállítására Appelshoffer Jánost, a dunaföldvári Ördögszekér Táncegyesület vezetőjét kérte fel. Évek óta szoros munkakapcsolatban állnak, Jánost ennek ellenére meglepetésként érte a nem mindennapi felkérés. Természetesen igent mondott. A darab sikerét tapasztalva az elődást eddigi pályafutásának csúcspontjaként értékelte.
A szereplők válogatása
Hónapokon át folyt a munka. A szereplők válogatásával kezdődött. A főszerepeket ismert magyar színészek, és a hazai könnyűzenei élet ifjú tehetségei kapták, őket inkább a fiatalabb korosztály ismeri. Az előadás során összesen 120 szereplő fordult meg a színpadon. A táncosokat a hazai amatőr néptáncmozgalomból toborozták. Ez elsősorban a koreográfus feladata volt. Merítési lehetőség volt bőven. Szerencsére sok a tehetséges táncos napjainkban. Mivel az utolsó hónap mindennapi próbákkal telt, sokan nem tudták felvállalni ezt a terhelést. A szigorú szempontú válogatás során két dunaföldvári táncos került be a szűk elitbe, akik aztán az előadásokon valóban bizonyították tehetségüket. Elkezdődtek kemény, nagy koncentrációt igénylő próbák.
Egyedi színpadmegoldás, egyedi koreográfiával
Az budapesti Papp László Sportaréna közepén állították fel a színpadot, úgy, hogy a nézők körül ülték. Ez volt a legnagyobb kihívás rendezőnek, koreográfusnak egyaránt. A szereplőknek úgy kellett mozogniuk, hogy az előadás élvezhető, látványos legyen minden irányból, gyakran hátat kellett fordítani a nézők egy részének. A pozitív kritika, és országos visszhang arra utal, hogy ezt sikerült megoldani. A darabnak akkor is, ma is volt és van közéleti, társadalmi mondanivalója. Egy kis nép útválasztása a történelem viharaiban. Ragaszkodni az ismert, biztos értékeket jelentő múlthoz, vagy rálépni az ismertlen, de valószínűleg az előrelépést jelentő, új útra. A rendező igyekezett tartalmában, formaiságában kerülni a politikai utalásokat, szimbolikát. Úgy tűnik, ezt is sikerült megoldani.
Jövőre jubileumi gálaműsor
János augusztus végén pihent pár napot, de máris az új feladatra koncentrál. Jövőre ünnepli fennállásának huszadik évfordulóját az Ördögszekér Táncegyesület. Ünnepi gálaműsorral szeretnének közönségüknek kedveskedni. A produkció először elméletben, a fejekben áll össze. Ősztől kezdődnek a próbák.