Tisztelgés a mohácsi csata hőseinek emléke előtt.
2016-ban kezdődött
A mohácsi csata 400. évfordulójának emlékére 1926-ban, az akkori Hadtörténeti Intézet felhívása alapján emléktáblákat helyeztek el azon településeken, ahol 1526-ban a sereg átvonult, megpihent. Így került városházánk homlokzatára is az emléktábla. 2016-ban a Hadtörténeti Múzeum és a Duna-Dráva Nemzeti Park kezdeményezésére honvéd hagyományőrző egyesületek lovas felvonulást szervezetek a gyülekezési helyről, Érd környékéről elindulva, a vonuló sereg útvonalát követve Mohácsig. A vonulást minden év augusztusában megismétlik, 2026-ig, a csata ötszázadik évfordulójáig. A célállomásra, Mohácsra, a csata napján augusztus 29-én érkeznek.
Városunk egyben pihenő- és szálláshely
Idén augusztus 24-én, délután fél ötkor érkezett a szekszárdi Rády József Huszárbandérium 18 lovasa, látványos 16. századi hadiöltözékben és fegyverzetben. A városháza előtt Fafkáné Simon Ildikó művelődésszervező, a művelődési ház munkatársa köszöntötte őket. Egy 12 éves huszárkisasszony kötötte fel a nemzeti színű szalagot az emléktáblára, miközben a bandérium tagjai főhajtással tisztelegtek dicső elődeik emléke előtt. Ezután lovaikról leszállva a Hoffmann Kávézó által felkínált hűsítő italokat fogyasztották el, ami igencsak jól esett a 35 fokos melegben, nyakig begombolt huszármentékben.
Kényelmes szállás a horgásztanyán
Csepi Gábor, a bandérium ügyvezetője elmondta, hogy Dunaföldvár az első szálláshelyük a hosszú úton. Kellemes emlékekkel távoznak innen minden évben. Kényelmes tábort vernek a Kis-Duna partján, van víz, villany a tanyán, s a lovakat is el tudják látni. Másnap reggel Paks irányába indulnak. Ahol lehetőség van rá, a műutak melletti földutakon vonulnak, hogy ne akadályozzák a forgalmat. Általában a települések előtt öltöznek be huszárruháikba. A városokban a központban fogadják őket. Nagyon ügyelni kell a vonulásra, mert a lovak érzékenyek az autós forgalomra és a városi zajokra.
Előzetes értesülések alapján az utolsó vonulás nagyobb méretű és látványos lesz 2026-ban, kellő méltósággal és ünnepélyes keretek közt szeretnének megemlékezni a kerek évfordulóról. A mohácsi vereség nemcsak hazánk, de a keresztény Európa történelmét is nagyban meghatározta a következő évszázadokra.