Egy vadregényes út során a gyerekek ellátogattak az óriások földjére, legyőzték az óriások királyát, utaztak griff madáron, belenézhettek Kukorica Jancsi bűvös szelencéjébe és elmondhatták vágyaikat.
Petőfi éve, a János vitéz története
A Beszédes József Általános Iskola egyik tanára talált a programra, ő hívta fel a Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtár figyelmét is a lehetőségre. Ők jelentkeztek, a szerencse pedig melléjük állt, mert október végéig meghosszabbította a Petőfi Irodalmi Múzeum az országos programsorozatukat. Az utazó, komplex múzeumpedagógia csomagot a PIM Mesemúzeuma és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bábtára Petőfi Sándor születésének 200. évfordulójára dolgozta ki általános iskolás korú gyerekek számára. A programok középpontjában Petőfi Sándor János vitéz című elbeszélő költeménye áll. A foglalkozások célja, hogy interaktív módon, izgalmas formai és vizuális megoldásokat használva közelebb hozza a 7–14 éves korosztály számára Petőfi Sándor klasszikusát. A programsorozat három – különböző korosztálynak szóló – foglalkozást foglal magában, melyek külön-külön, illetve együtt is kérhetők, azonban érdemes kiemelni, hogy mindez térítésmentesen.
Interaktív, játékos foglalkozáson vehettek részt
A programot szakképzett múzeumpedagógusok tartották meg a könyvtár gyermekolvasójában, ahol leterítettek egy plusz szőnyeget is, hogy kényelmesen elhelyezkedhessenek a résztvevők. A három programlehetőségből a legkisebbeknek, vagyis az 1-3. osztályos csoportoknak ajánlott „Kalandozások János vitézzel” választották.
Az egyórás foglalkozás alapja Kukorica Jancsi történetének meseadaptációja. A gyerekekkel közösen elevenítették meg a történet főbb helyszíneit, a hangkulisszák közt vándorolva, óriásbábok segítségével játszották el János vitéz kalandjainak izgalmas fordulatait. A résztvevők saját élményként tapasztalhatták meg, milyen rögös út vezet addig, hogy valaki hőssé váljon. Természetesen arra a kérdésre is keresték a választ, mi kell ehhez. Ügyesség, gyorsaság, pontosság?
A foglalkozás során a gyerekeknek bizonyítaniuk kellett rátermettségüket, hiszen megmérkőzhettek az óriások királyával és végül még Tündérországba is eljuthattak.
Végül 3 osztály élhetett a lehetőséggel, őket Fodor Éva és Németh Orsolya, a budapesti Petőfi Múzeum munkatársai kalauzolták el a tekervényes mesevilágban. A gyerekek nagyon lelkesek, izgatottak voltak, megnyíltak és részesei lettek a történéseknek és nagyon sajnálták, hogy vége volt a programnak. A tanárok is rácsodálkoztak arra, hogy a gyerekek mennyire megnyíltak a drámapedagógia hatására és azok is a foglalkozás aktív résztvevői voltak, akik amúgy sokkal csendesebbek az osztályteremben. Ötödik osztályban kötelező olvasmány a János vitéz, bíznak benne, hogy ez az egy óra, amit Tündérországban barangoltak, maradandó élmény lesz számukra.