Amikor ifj. Jenei Ferencnél jártunk, sokat kérdeztünk a mézekről is. Jöjjön most három kérdés és a hozzá három válasz!
Mi is az a krémméz?
A legtöbb méznek, de legalábbis a termelői méznek rendszerint vannak illat- és ízaromái, nincs ez másképpen a krémmézzel sem. A Földvár Méz repcemézből készíti a krémmézet és állagát tekintve valóban olyan hatást kelt, mint amikor a sütemény készítésekor a recept azt kéri, hogy keverjük össze a vajat a cukorral. Azért ezt a mézfajtát használják, mert ez a leggyorsabban kristályosodó mézfajtájuk, magas a szőlőcukor tartalma, ez a folyamat ezért mehet ilyen tempóban végbe. A krémesítésre azért van szükség, mert, amikor ez a folyamat természetes úton megy végbe, nagy kristályok keletkeznek, amit nehezebb fogyasztani.
A repcemézet gyomorsav problémákra kifejezetten ajánlják, a krémmézet is elsősorban nem teában, hanem tisztán fogyasztva javasolják. Krémesítve sokkal nagyobb az élvezeti értéke, a gyerekek is sokkal jobban szeretik, sőt, a kenyérről sem folyik le.
Miért jó nekünk, ha virágport eszünk?
A virágpor nagyon magas ásványi anyag, nyomelem tartalmú: 26 féle aminosavat és olyan ásványi anyagokat, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy a szervezetünk, emésztőrendszerünk képes legyen másféle vitaminokat használni, feldolgozni. Az összes méhészeti terméknek, úgy ennek is az a legfontosabb tulajdonsága, hogy természetes.
Az a fontos, hogy annyit fogyasszunk belőle, amennyi nem kellemetlen, ellenben kiválóan el lehet rejteni joghurtban, kefirben, de akár a szendvicsünkben is.
Mi az a propoliszos méz?
Ezt a fajta mézet a méhészek készítik akácméz és propolisz kivonat keverékéből. A lényege, hogy magából a propoliszból – amit növényi rügybalzsamnak is hívnak és egy gyantás, ragacsos anyag -alkohollal vonják ki a hatóanyagot. Azonban ennek az alkoholos tinktúrának a fogyasztása nem ajánlott pontosan az alkohol miatt, ezért feldolgozzák és összekeverik mézzel, az alkohol elpárologtatásával. A méz ebben az esetben csak vivőanyag, arra szükséges, hogy a propoliszt bejuttathassuk a szervezetünkbe. Nem ajánlott beletenni se üdítőbe, se teába, mert a ragacsos anyag lerakódik a pohár oldalára és aljára, így nem jut be a szervezetbe.
A propoliszos méz a természet legerősebb baktériumölő- és fertőtlenítőszere, így mindenféle torokfájásra, belső gyulladásra tökéletesen használható.
Nagyon sok új információt kaptam a válaszokat hallva. Ki fogom próbálni a virágport és a krémmézet. Gratulálok az elismeréshez, nagyon megérdemelte.