A Kertbarátok Városvédő Egyesületének hagyományos programja egy kisebb kihagyást követően boros témával folytatódott.
Filus János volt az előadó
A Téli esték sorozatnak immár második alkalommal volt Filus János okleveles kertészmérnök, mérnök-tanár, szaktanácsadó és biotermelő a vendége. A téma is meglehetősen aktuálisnak bizonyult, hiszen borkezelésről és erjesztésről folyt a szó, ez pedig a pincés gazdák érdeklődését is felkeltette.
Kényes téma a borkészítés, mondhatni már divatszakma, az előadó, aki borászati szakoktató, azt tapasztalta, hogy egyre többen érdeklődnek a téma iránt. Legutóbbi alkalommal, amikor vizsgáztatott, a közel 30 főből 5 doktori végzettséggel rendelkezett, akik számára kifejezetten érdekes volt ez a szakma, ezért is vágtak bele egy képzésbe.
A borászatot jól, vagy jobban lehet csinálni, az átlagember ezt jól teszi, de nem biztos, hogy tudatosan.
Hogyan készül a jó bor?
Filus János, amikor eljön egy ilyen jellegű előadásra, igyekszik egy olyan ismeretanyagot átadni, ami gyakorlatban is könnyedén alkalmazható, a pincésgazdák pedig a jó borból még jobbat tudnak készíteni. A földváriakat nem tudja minősíteni, azonban az biztos, hogy az országos rozé borversenyen 5 helyi borász is bizonyított, arany és ezüstminősítést szerezve az általuk készített boroknak, ami kifejezetten szép eredménynek minősül.
Gyakorlati kérdésekkel érkeztek most is a helyiek, az egyik központi kérdés az volt, hogy lehet-e azokat a technológiákat alkalmazni, amiket nagyapjuktól, apjuktól „örököltek”. A válasz egyszerű, persze, szabad ezeket alkalmazni, azonban érdemes figyelni arra, hogy a piac ma már más jellegű borokat kíván. A globális borászati probléma pont ezt érinti, hiszen a piac beszűkült a borértékesítők számára, ugyan a megjelentek nem is ezért gyűltek valószínűleg össze.