Dunaföldvár adott otthont a választókerületi polgármesterek találkozójának.
A vidékfejlesztés lehetőségei
Városunk adott otthont a Tolna vármegyei 3. számú választókerület kisebb településeit képviselő polgármesterek találkozójának. Horváth Zsolt, mint a rendezvény házigazdája elmondta, hogy a Magyar Falu Program keretei közt 2018 óta működik egy vidékfejlesztési kormányprogram, mely az 5000 fő alatti községeket érinti. Célja a települések népességfenntartó erejének megtartása, növelése. E program városunkat lakosságszáma miatt nem érinti, de mint vonzáskörzettel rendelkező kistérségi központ, szerepet vállalhatunk benne.
Városunk vonzáskörzete természetes módon alakult ki
Erről már Süli János, a térség országgyűlési képviselője beszélt, aki alaposan ismeri Dunaföldvár múltját és jelenlegi adottságait. Kedvező adottságai miatt önmaga vált kistérségi központtá városunk a történelmi idők során. A dunai átkelőhely, majd a híd, a vásár mind vonzotta a környék lakóit. A bővülő kereskedelmi szolgáltatások, a középfokú oktatás, a kulturális rendezvények szintén vonzerőt gyakorolnak a régióban. Az ide települő ipar napjainkban új munkahelyeket teremt. Hosszabb távon ez a funkció szintén megmarad, sőt, tovább fejlődhet. A paksi erőmű bővítése is elősegíti városunk fejlődését. Az erőmű dolgozói számára akár letelepedési lehetőséget is biztosíthat. A kistérség pihenési, üdülési és kulturális lehetőségeit biztosíthatja például a gyógyfürdő, a várudvar programjai, vagy a hagyományos borkultúra.
Az alulról jövő igényekre, ötletekre épül az egész program
Ezt hangsúlyozta beszédében Dr. Gyopáros Alpár államtitkár, a Magyar Falu Program irányítója. Azért van szükség ezekre a találkozókra, hogy felmérjék a helyi igényeket, lehetőségeket, s információkat gyűjtsenek. Az a cél, hogy ezek a települések infrastruktúrájukkal, szolgáltatásaikkal, életminőségükkel itt tartsák a lakókat. Legyenek gyorsan elérhető regionális központok, tágabb szolgáltatásokkal, mint például Dunaföldvár. A pályázati lehetőségek igen széles körűek, a települések ki is használják ezeket, hiszen mindegyikre túljelentkezés van. A pályázatokon kívül a program más eszközökkel is támogatja a kistelepüléseket. Például bekötőutak felújítása, kis boltok, kis vállalkozók támogatása, a falusi CSOK lehetőségei.