A ClonBio Európában és Észak-Amerikában rendelkezik biofinomítókkal, melyek fehérjekoncentrátumokat és állati takarmányt állítanak elő gabonából, valamint hagyományos és fejlett folyékony és gáznemű bioüzemanyagokat gyártanak gabonából, hulladékokból és maradékokból. Európában a legjelentősebb befektetésük a dunaföldvári Pannonia Bio Zrt., amely Európa legnagyobb gabona biofinomítója.
Az EMOV Limited, mint az O&GD Central Kft., Magyarország harmadik legnagyobb gáz- és olajipari szereplőjének tulajdonosa, 11 éve működik Magyarországon, fő tevékenysége az olaj- és gázkutatási, kitermelési és üzemeltetési szolgáltatások nyújtása.
A két társaság partnerségében alapított Danube CCS Ventures Kft. tervezi megvalósítani a projektet, míg a felálló rendszer üzemeltetését a O&GD Green Storage Kft. fogja végezni, az O&GD Group leányvállalataként, annak szakmai tapasztalatával és irányításával.
A CSS technológia
A CCS (angolul carbon capture and storage) szén-dioxid leválasztási technológia alkalmazásával évi 500 ezer tonna szén-dioxid végleges föld alatti letározása valósulhat meg Dunaföldvár közelében.
A szén-dioxid megkötésére, szállítására és tárolására szolgáló eljárások és technológiák alacsony kockázatúak, kiforrottak és költséghatékonyak. A letározhatóság is biztosított, mivel az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) szerint a szén-dioxid leválasztása és geológiai tárolása során a geológiai úton tárolt szén-dioxid több, mint 99%-a még ezer év múlva is biztonságosan a tározókban marad.
Az út a jövőbe
Az Európai Bizottság 2024. február 6-án tette közzé ipari szén-dioxid-gazdálkodási stratégiáját, amelyben kijelentette, hogy a szén-dioxid-leválasztási technológiák „nélkülözhetetlenek” a klímasemlegesség eléréséhez és a tagállamoknak – köztük Magyarországnak is – a 2024 júniusában leadni tervezett Nemzeti Energia- és Klíma Tervében már részletezni szükséges a tagállamra vonatkozó szén-dioxid leválasztási igényeket, valamint a tagállamoknak be kell azonosítani olyan intézkedéseket, amelyek támogatják egy CCS-értéklánc kiépítését.
Ami a szén-dioxid tárolás biztonságát illeti, a Bizottsági stratégia egyértelműen kijelenti, hogy az „alacsony kockázatú”, különösen a szinte általánosan elfogadott szénhidrogén kitermelési műveletekhez képest. Az EU széndioxid letárolási ambícióit erősíti, hogy a 2023. márciusában kiadott és hamarosan elfogadásra kerülő Net Zero Industry Act tervezete 2030-ig évi 50 millió tonnányi szén-dioxid tárolási kapacitás rendelkezésre állását írja elő az EU-ban, melyhez a Danube CCS Ventures projektjével Dunaföldvár is csatlakozhat.
A tervezett projekt lehetőséget nyújt az EU és Magyarország számára, hogy a mai, közel nulla szén-dioxid leválasztási és tárolási mennyiséget mindössze néhány év alatt évi több 10 millió tonna mennyiségre emelje és ezzel megteremtse a zöld átállást és elérje a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célt.
A szén-dioxid letárolásban résztvevő vállalatok – első körben környékbeli nagy szén-dioxid kibocsátó üzemek – tevékenysége zöldebbé, fenntarthatóbbá válhat, míg Dunaföldvár egy újabb modern iparágban kerülhet Európa vezető szereplői közzé.
A vállalatok által előállított és átadott, letározásra alkalmas formába hozott szén-dioxidot a rendszerüzemeltető speciális csővezetéken keresztül tervezi eljuttatni a letározási pontra, ahol megtörténik a föld alatti tározó rétegbe történő injektálás. A tervezett nyomvonalat fehér-kék színnel az alábbi ábra mutatja:
A letározott szén-dioxid mennyisége könnyen ellenőrizhető a betáplálási pontokon a tényleges gázátfolyás rögzítésével, amelyet időszakos folyamatellenőrzések egészíthetnek ki, biztosítva ezzel az esetleges üzemzavar esetén történő azonnali beavatkozást. A szén-dioxid szállító csővezetétek biztonságáról kiadott Amerikai Kongresszusi Jelentés az alábbi linken olvasható.
A projektben résztvevő vállalatok vezető képviselői a dunaföldvári művelődési központban 2024.03.26-án, 18 órától várnak szeretettel minden érdeklődőt.